Balayı için gidilecek yerler

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bahar aylarının gelmsiyle birlikte düğün sezonuda açıldı.Herkesin ortak merak konusu balayı için gidilecek yerler,balayında nereye gidilir, ucuz balayı, balayına nereye gidelim?

Ülkemiz Türkiye adeta bir tatil cenneti.Özellikle Antalya, İzmir, Muğla gibi akdeniz bölgemizdeki illerde bulunan tatil koylarımız dillere destan.Özellikle Rus, Alman ve İngiliz turistler ülkemizi tercih ederler.

Türkiye’de Balayında Nereye Gidilir?

AĞVA

Ağva bir yanında Yeşilçay, diğer yanında göksu dereleri, yeşilin binbir tonunu içinde barındıran ormanları ve Karadeniz’ e bakan altın sarısı kumsallarıyla bir yer yüzü cenneti…

Ağva muhteşem doğası, kumsalı, denizi, yürüyüş alanları ile ziyaretçilerine kusursuz bir tatil imkanı sunuyor…

Her geçen gün yenilenen ve ziyaretçilerine daha temiz, daha güzel imkanlar sunan Ağva balayı için güzel bir seçenek olabilir.

Ağva İstanbulla iç içe olmasına rağmen doğallığını kaybetmemiş ve özellikle yaz dönemlerinde göz dolduruyor…

Ağva son 1 yıldır otel ve pansiyon bakımından oldukça gelişti, şu an 20 ye yakın tesis ve birçok pansiyon bulunan ağvada gün geçtikçe turizm alanları ve konaklama merkezleri artıyor.

Ağva hafta sonu tatilcileri içinde ideal bir tatil yöresi. İş yerinizden izin alamadınız yada işlerinizin yoğunluğundan tatile çıkma fırsatı bulamıyorsanız ağva tam sizlere göre bir yer. İstanbul’ a 100 km mesafede yer alan Ağva balayında gidilebilecek yerlerden.

BOZCAADA

Bozcaada , Türkiye’nin 3. büyük adası, bu ada üzerinde yer alan, Çanakkale iline bağlı ilçe.

Adanın (ve ilçenin) yüzölçümü 40 km², anakaraya uzaklığı 6 km’dir. Resmi nüfusu 2.543 olup, kışları 1.000 civarına düşer, yazları ise 5.000’e çıkar.

Şarap üretimi, balıkçılık ve özellikle 1990’lardan itibaren turizm başlıca iktisadi etkinliklerdir.

Bozcaada, şaraplık üzümleri ve şaraplarıyla ünlüdür. Adanın büyük kısmı bağlarla kaplıdır. Az miktarda tahıl, baklagiller ve meyve yetiştirilir.

.Adada yetişen gelincik çiçeklerinden az miktarda üretilen şerbet ve reçeller daha çok turistlere satılır

Ayazma plajı, ince kumu ve uzunluğu nedeniyle önemlidir. Bunun dışında da çeşitli kumsallar vardır. 26-27 Temmuz tarihlerinde geleneksel bağbozumu şenlikleri yapılır. Bozcaada Kalesi ve kasabasının eski evleri de turistik açıdan ilgi çekicidir.

Ada kıyıları balıklar için doğal bir sığınak ve üreme bölgesidir. Bu yüzden ada etrafında trolle avlanma yapılamaz. Amatör balıkçılar tarafından büyük rağbet görmektedir.

Adada konaklamak için en ucuz ve yaygın imkân pansiyonlardır. Gerek Türk gerekse Rum mahallelerindeki tarihi evler adalı aileler tarafından turistlere kiralanır. Küçük oteller de vardır.

Adada faal durumda üç cami ve bir kilise bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesidir.

Bozcaada, Türkiye’nin köyü olmayan tek taşra (il merkezi dışı) ilçesidir.

Adanın batı burnunda bulunan Polente deniz feneri ve rüzgar gülleri, enerji santralinin işletmeci kuruluşu tarafından 2007 yazında ziyarete kapatılmıştır. Sebep olarak ise rüzgar güllerine sprey boyayla yazı yazılması gösterilmiştir.

Daha sonra ziyaretçiler alternatif bir yolla Polente Fenerine giderek burada Gün Batımını seyretmekte hatta buraya Gün Batımı turları düzenlenmektedir.Bozcaada sakin ve kafa dinlenebilecek bir yer olması sebebiylede güzel anılarınızın olacağı ve balayında gidilebilecek yerlerimizden.

MARMARİS

Marmaris çam ağaçlarına sırtını dayamış doğal limanıyla, palmiye ağaçlarıyla süslenmiş kıyı şeridinin ucundaki mimarisi, eşsiz plajları ve kristal görünümündeki denizi, yüzme ve her türlü su sporu ile yatçılık için ideal bir tatil beldesidir.

Marmaris Ege Bölgesinin en güzel turistik beldelerinden ve önde gelen yatçılık merkezlerinden birisidir. Sahip olduğu çam ormanları nedeniyle halk arasında “Yeşil Marmaris” olarak bilinir. Marmaris, doğal olarak çok iyi korunmuş bir liman ve iskele ile dünyanın her tarafından gelecek yatlara hizmet verebilecek yüzlerce yat kapasiteli marinalara sahiptir.

Sahip olduğu doğal güzellikler yanında Marmaris turistlere birçok modern tesisler sunar. Ayrıca Marmaris halkı yerli ve yabancı ziyaretçileri her zaman sevgiyle kucaklar.

Deniz kenarındaki veya Marmaris içerisindeki lokantalarda yenilen bir akşam yemeğinden sonra, gecenin kalan kısmını Barlar Sokağında yer alan hareketli barlarda,diskolarda veya gece kulüplerinde geçirebilirsiniz.

Marmaris’e yaptığınız ziyareti birçok seçenekleri bulunan çevre gezileriyle tamamlayabilirsiniz.bunlar yarım veya tam günlük, kano turları ,at gezintisi ,doğa yürüyüşleri yat turları ,köy gezileri,cip safari ve Efes, Pamukkale,Dalyan ve Kaunos gibi bölgeleri ziyaretler şeklinde geniş bir yelpaze sunulmuştur.

Marmaris ve dolayları güzel bir dantel gibi grift kıyılar ve körfezlere sahip olmakla övünür.

Gökyüzünün ve denizin mavisi çam ormanlarının yeşili birbirleriyle kucaklaşırlar. Doğa, gözün görebileceği birbirinden harukalede resimler sergiler. Doğal güzellikler yalnızca birkaç ay için değil doğayı seven yerli yabancı herkese bütün bir yıl boyunca kucak açar.

Marmaris ve dolayları muhteşem ve güzel doğasıyla ,geçmişe ışık tutan etkileyici arkeolojik yapısı bakımından çok zengindir. Bölgenin doğal güzelliği yanında tarihi Karya ve sayısız antik şehirler bizi cezp etmekte asırlık mirası günümüze taşımaktadır. Marmaris’ten günü birlik gidiş gelişlerle ziyaret edilebilen antik şehirler Anadolu’nun kültürel mirasını Ege ve Akdeniz’de yansıtır.

SİDE

Doyumsuz tarihi değerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de konuklarını büyüleyen belde, Antalya’nın gözde turizm destinasyonlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Tarihi yerler

Bölgede birçok tarihi mekâna rastlamak mümkün. Kent Surları, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Su Kemerleri, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde, Evler, Agora, Anıtsal Kütüphane ve Devlet Agorası, Piskopos Sarayı ve Bazilikası, Vespasianus Çeşmesi, Üç Havuzlu Çeşme, tiyatro, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamı, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı görülebilecek yerler arasında yer alıyor.

Side Limanı

Milattan önceki yıllarda taş blokların üst üste yığılmasıyla oluşan bir mendirekle çevrilen liman, yarımadanın güney ucunda yer alıyor.

Side Müzesi

Roma Dönemi’nden kalma hamam kompleksi üzerinde yapılan restorasyonlarla kurulan Side Müzesi’nde, Side’de yapılan kazılarda bulunan lahitler, sütunlar, büstler, yazıtlar, heykeller, heykel kaideleri, sütun başlıkları, frizler ve rölyefler görülebiliyor.

Alışveriş Keyfi
Side’de gümüş takılar, turistik eşyalar, farklı markaların tekstil ürünleri, ilginç el işçiliği örnekleri bulmak mümkün. Ayrıca köy pazarlarında alternatif alışveriş imkânı da bulunuyor.
Faydalı Bilgiler
  • Açıkhava müzesini andıran Side’de çevreyi gezmeden önce bilgi edinin çünkü bu bölgede birçok farklı uygarlığa ait kalıntılar bulunuyor.
  • Side ve çevresinde konumlanmış 5 yıldızlı ve her şey dahil sistemiyle hizmet veren çok sayıda tesis bulunuyor.
Gece hayatı
Tatil köyleri ve tesislerin yoğunlukta olduğu bölgede otellerin sunduğu animasyon ve gösteriler oldukça dikkat çekici. Otel dışında eğlenmek isteyenler için Side merkezde bulunan barlar hizmet veriyor.

ALANYA

Binlerce yıllık tarihi, Akdeniz ve Anadolu kültürlerinin karışımından oluşan kültürü ve mimarisi ile Alanya, tatilini bu beldede geçirmek isteyenlere sayısız seçenekler sunar. 100 kilometreyi aşan sahilindeki eşsiz plajlarının yanında kent, tarihe meraklı olanları fazlasıyla tatmin ediyor, doğa aşıklarını ise mest ediyor. Torosların eşsiz yaylaları, yüksekleri ve serin havayı denize tercih edenler için. Sapadere Kanyonu ise özel ilgiyi hakediyor…
Tarihi yerler
Alanya, 700 yılı devirmesine rağmen hala sapasağlam ayakta olan kalesi, sekizgen Kızılkulesi, hanları ve darphanesi ile tarihi mekanları sevenler için adeta bir cennettir. Hem Selçuklu öncesi Hıristiyan döneme ait kiliseler, hem de Müslüman döneme ait tarihi camiler olanca ihtişamlarıyla ziyaretçilerini bekliyor.
Antik Kentler
Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış Alanya, antik kent kalıntıları konusunda da oldukça zengindir. Ören yeri olarak koruma altında tutulan ve bazılarında kazı çalışmaları devam eden antik kentlere giriş ücretsizdir.
Müzeler:
Alanya’da dört müze vardır. Öğle tatili dışında müzeler haftanın her günü ziyarete açıktır ve ücretlidir. Alanya’nın en değerli eseri Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Herakles heykelidir.
Plajlar:
Geniş kumsallardan oluşan Alanya plajları, temizliğin uluslararası işareti olan Mavi Bayrak taşır. Kıyılarda rengi turkuaza dönüşen Akdeniz’in bu eşsiz kıyısında hava durgunsa, dipteki balıklar çıplak gözle görülebilir. Antik kalıntılar arasında veya ağaçlarla kaplı bir yamacın altında denize girerken ayaklarınıza dolaşan küçük balıkları hissedebilirsiniz.
Mağaralar:
Alanya, mağaralar konusunda oldukça zengindir. Kara ve deniz mağaralarının gizemli dünyasını Alanya’da keşfedebilir, 20 bin yıl önce yaşamış atalarımızın izlerini sürebilirsiniz.
 
Toroslar ve Yaylalar:
Alanya, Akdeniz kıyısındadır ama sırtını Batı Toroslar’a dayamıştır. Toros dağları, Alanya’da yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Yaz aylarında yaylaya çıkmak ve yazı yaylada geçirmek bin yıllık Yörük Türkmen kültürünün parçasıdır. Geçen yüzyıla kadar köyler baharla birlikte boşalır ve yaylalara çıkılırdı. Toros dağlarının yüksekliği 1000 metreyi aşan düzlüklerinde keçi kılından yapılmış çadırlar kurulur, bir yandan sürüler otlatılırken bir yandan da peynir ve yağ üretilir, halı ve kilim dokunurdu. Günümüzde çadırların yerini  modern konutlar aldı. Çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanları, derin vadileri, bulutların içine giren zirveleri ve zirvelerden taşıp gelen akarsuları ile Toroslar, doğanın eşsiz güzelliklerini saklar. Yaylalar, yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeridir; günübirlik piknik alanlarında eski Türkmen gelenekleri hala yaşıyor.
Sapadere Kanyonu:
Alanya şehir merkezine 40 kilomere uzaklıktaki Sapadere Kanyonu gerçek bir doğa harikasıdır. Kanyon girişindeki şelalenin döküldüğü yerde yüzmeden, buz gibi sularda yetişen alabalıkların tadına bakmadan dönmeyin!

DATÇA

Datça’da tatil geçiriyorsanız çevreyi gezmeyi ihmal etmeyin. Deniz, kum ve güneşin alâsı var, ama daha fazlası da var. Datça şehir merkezinden çevre koylara ve Knidos’a dolmuşlar çalışıyor. Hem karadan, hem de denizden. Kendi aracınız yoksa eğer, denizden günübirlik tekne turlarına katılmanızı öneririz. Datça’nın denizi bol balık verir. Etraftaki dağlar da kara avcılığı için uygundur. Olta atmak için de çok uygun kayalıklar bulacaksınız. Sörf meraklıları için de ideal yerdir Datça koyları. Dalma sporuna meraklı olanlar için de denizin dip zenginliği görülmeye değer.

Datça’lı bir rehberiniz varsa vadileri, yamaçları aşarak yapılacak zorlu bir yolculuk sonunda Datça Hurması’nı görebilirsiniz. Bu ağaç tam 65 milyon yıl geçmişten gelen bir tür. Yarımadanın en ücra köşelerinden birinde karşınıza çıkıverir. Ama kendi başınıza aramaya kalkmayın, hem bulma şansınız az, hem de çevrede ayı, domuz gibi tehlikeli olabilecek yabani hayvanlara rastlama riski var.

Uzunluğu 7 km’yi bulan kumsalı olan Gebekum denize girmek için çok uygun. Kumsal, rüzgarın da etkisiyle kendisini çoğaltıyor ve yayılıyor. Karşısındaki adaya denizden yürüyerek ulaşmayı sağlayan bir de sığlık oluşmuş, kumul hareketleriyle. Gebekum’da kalınabilecek iyi bir tesis var. Perili Köşk Oteli. Daha çok yatlara hizmet veriyor. Su sporları ve özellikle sörf meraklıları için gerekli teçhizat da bulunuyor. Çevrede balıkçı teknekeleri var. Mevsiminde iyi balık da çıkıyor ama balık lokantası yok. Perili Köşk Otel lokantasından yararlanabilirsiniz.

Datça’nın en canlı noktası yat limanının çevresidir. Hergün çok sayıda tekne uğrar bu limana. Teknelere de servis veren her türlü alışveriş yeri dağılmıştır liman çevresine. Hem liman çevresinde, hem de şehir merkezine açılan cadde ve sokaklarda kaliteli lokantalar, renkli barlar bulabileceksiniz.

İskele mahallesinde suyu denize bağlı bir minik göl göreceksiniz. Merkeze 3 km uzaklıkta Datça’nın eski merkezi Reşadiye mahallesinde geleneksel Türk taş evleri meraklıları için ilginç olabilir.Selçuklu döneminden kalma camisiyle 7 km uzaklıktaki Hızırşah köyü de unutulmamalı.

MÖ. 4. yy’da işletildikleri anlaşılan ve kazı çalışmaları süren Seramik Atölyeleri’ni Eski Datça ile Hızırşah Köyü arasında görebilirsiniz. Özel mülkiyette olan Reşadiye Eski Konak diye adlandırılan ev özellikle iç nakışları ve tavan süslemeleri ile ilgi çekicidir.

Ege ile Akdeniz’in buluşma noktasıdır Datça. Marmaris’ten batıya uzanan 70 Km. uzunluğundaki Datça Yarımadası’nın bir yüzü Akdeniz’e, bir yüzü Ege’ye bakar. Knidos antik kentinin bulunduğu yarımadanın uç noktasına gidenler, iç limanın Akdeniz, dış lımanın Ege suları olduğunu bilip, heyecanını duyabilirler bu keyifli coğrafyanın. Datça Yarımadası bir büyük yarımada. Bencik limanından, yarımadanın en dar yerinden başlıyor ve Knidos’a kadar uzanıyor.

BODRUM

Bodrum pek çok kalpte özel bir yer tutar. Türk sanaçı ve entellektüelleri için popüler bir yuvadır. Bodrum’da yaşadığı bilinen ilk yazar, “Halikarnas Balıkçısı” namıyla Cevat Şakir Kabaağaçlı’dır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 yılında kurulmasından sonra, Cevat Şakir Kabaağaçlı, günün politikasına ters düşen görüşleri yüzünden Bodrum’a sürülmüştü. Buradaki yaşam hakkında yazdığı roman ve öyküler, kendisi gibi romantikleri buraya çekti ve bugünkü Bodrum’un keyfini çıkardığı o bohem atmosferin doğmasına büyük rol oynadı. Adının Türkiye’nin dışında pek bilinmemesine karşın, Cevat Şakir Kabaağaçlı en az Kral Mozolus kadar Bodrum’un ünlü bir sakinidir.

Müezzinin ezanla duaya çağrısı, gece ile gündüzün ardarda işlevinde mecazi bir anlam taşırken, Bodrum’un bize sunduklarına bir göz atalım.

Bodrum ve çevresinde, hiç bir noktadan denize asla uzak değilsiniz. İşte bu özelliğinden dolayı, Bodrum’da gecelerken, çevresindeki tüm cennet sahilleri bir bir dolaşabilirsiniz. Ağustos ayında ortalama günlük sıcaklık 33°C, deniz suyu ortalama ısısı ise 25°C olduğundan, bu yöre su sporları için idealdir.

Doğruyu söylemek gerekirse, Bodrum’un çevresindeki kumsal Türkiye’nin en güzel kumsalı değildir, çünkü biraz dar ve çakıllıdır. Ancak, her köy veya konak yerinde, ev ve kıyı restoranlarının önlerinde, güneşlenebilmek için herkese açık tahta şezlonglar uzanır. Güneşlenmek ve yüzmek için gereken konfor ve anlayış vardır. Şezlongların kiralık olmaması buradaki bir başka olumlu yandır. Gerçi bazı oteller bir kaç sezlongu kendi müşterilerine ayırırlarsa da, kumsaldaki esas kural, ilk gelene yer ve servis vermektir.

Türkiye sahillerinden daha temiz ve daha duru kıyılar bulmak oldukça zordur. Nereye giderseniz gidin, görüntü adeta mükemmeldir. Bunun yanı sıra, med ve cezirin kuvvetli olmadığı ve güçlü dalga ve akıntıların bulunmadığı bu sakin sular, gerek yüzücüler, gerekse şnorkelle dalanlar için ayrı bir cennettir. Çevrede, bir nefeslik dalıştan daha uzun süre suyun altında kalmak isteyen amatörler veya tecrübeli dalgıçlar için, başka yerlerdeki dalış maliyetlerinin çok altında, dalma aksesuarı kiralayan ve talimatları sunan pek çok merkez bulunmaktadır.

Geçenlerde Ünlü bir rüzgarsörfü magazininde, Bodrum ve yöresinin dünyanın en iyi rüzgarsörfü mekanlarından biri olduğu yazılmıştı. Yörenin her köşesinde bir sörf bulabilirsiniz.

Sörf okulları ve kiralama yerleri özellikle Gümbet ve Bitez çevrelerinde bulunmaktadır. Eğer hızı ve her tür heyecanı seviyorsanız, bu kıyalarda ayrıca su kayağı, jet-ski ve para-ski (paraşütle su kayağı) olanaklarını bulabilirsiniz.

Bodrum tersaneleri, yat yapımcılığında Türkiye’de en önde gelir. Bu nedenle, Bodrum Marina’sında her tür tekne bulma olanağına sahipsiniz. Bunun yanısıra, kanolar ve deniz bisik-letlerinden lüks motorlara kadar tüm deniz araçları da bulunmaktadır.

Her gün Bodrum limanından çevredeki kıyı köylerine kalkan günübirlik turlar en ucuz deniz gezileridir.

Yerli kaptan ve tayfalar eşliğinde bu teknelerle günün en büyük keyfi yaşanır; yol üzerindeki en gizemli sahillerde yüzülür ve genellikle bir kıyı restoranında öğlen yemeği yenilir. Bunların arasında en popüler olanlarından biri de “Karaada” gezisidir. Burada ılık pınarlar kıyıdaki bir kayadan çıkar, gölete dökülerek denizle birleşirler. Ayrıca, gerçek anlamda denize açılmayı sevenler, motorlu ve yelkenli, konforlu yatlarla ve düzineli gruplar halinde haftalık deniz turlarına çıkabilir.

Tatillerini kıyıda geçirmeyi planlayanlar için de yapacak pek çok şey bulunmaktadır.

Türkiye, tüm dünyadaki diğer tarihi ve arkeolojik yöreler içinde en tanınmış ve bilinen eser ve yerlere sahip olmanın gururunu taşımaktadır. Bodrum’un Ege’ye bakan yerleşim bölgelerinde bu tür örneklerin en iyileriyle karşılaşılmaktadır. Dünyaca ünlü Efes şehrinden veya Didim’deki eşsiz Apollo Tapınağı’ndan garip ve gizemli Iassus’a kadar uzanan ikibin yıllık bir geçmişe yalnızca birkaç saat içinde ulaşılabilmektedir. Organize turlarla, araba kiralayarak veya halk otobüsleriyle bir gün içinde bir çok yeri gezip görmek mümkündür. Bodrum’un tarihi ise ayrı ber değerdir. “Tarihin babası” Herodot burada doğmuştur. Mozolus’un dünyanın yedi harikasından biri olan mozolesinin yeri buradadır. Büyük İskender de Bodrum’da uzun yıllar kalmıştır.

Bugünkü Bodrum, modern çağın ikibin yıllık bir tarihle kucak kucağa yaşadığı yerdir.

Şehrin içinde görülmesi gereken yerler ise şunlardır: Mozole, şehrin yukarısındaki tepede kurulu amfitiyatro ve onbeşinci yüzyıldan kalan Bodrum Kalesi. Başdöndürücü güzellikteki bahçeleri, kalın taş duvarları ve birbirinden farklı kuleleri ile görülmesi gereken yerlerin başında gelen Kale’de sualtı arkeolojisini sergileyen bir de müze bulunmaktadır.

Yatlarıyla gelen ziyatçilere, Bodrum, Karada Marinası’nda gereksindikleri her tür hizmet sunulmaktadır. Dörtyüzelli tekne kapasiteli yeni marina, bir yatçının tüm ihtiyaçlarına çevap verebilmektedir. Bu nedenlede birçok tekne sahibi teknelerini buraya sürekli olarak çekmiştir. Ilık ve dinlendirici atmosferiyle Bodrum, yerli ve yabancı pek çok kişinin buraya yerleşmesi nedeniyle büyümektedir. Büyümenin değişim getirmesi kaçıhıylazdır; ancak bazı şeyler neyse ki her zaman aynı kalacaktır. Burada hava her zaman güneşli ve halk her zaman konukseverdir.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir