Muhteşem Yüzyıl Hatice Sultan-Selma Ergeç Kimdir – Fotoğrafları

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muhtşem Yüzyıl dizisinin Hatice Sultanı Selma Ergeç, 1978 yılında Türk bir baba ve Alman bir annenin ilk çocuğu olarak Almanya’nın Ruhr Bölgesi’nin Hamm-Bockum-Hövel şehrinde dünyaya gelmiş. Hatice Sultan Muhteşem Yüzyıl Dizisininde en sevilen en beğenilen karakterleri arasında.Selma Ergeç ‘in Babası Adanalı Türk bir doktor, annesi ise Alman bir hemşireymiş.

1983’te ailesinin Mersin’in Erdemli ilçesine taşınmasıyla birlikte ilkokula Erdemli İlköğretim Okulu’nda başlayan Ergeç, ardından Ankara’ya taşınmalarıyla Ankara Or-An İlkokulu’na devam etti. Son sınıftayken Almanya’ya dönüş yapmalarıyla 1989’da Grundschule Gottmadingen’dan mezun oldu. Gidilebilecek en yüksek dereceli lise olan Kuzey Ren-Vestfalya’da Städtisches Gymnasium Ochtrup’un ardından 1993-1995 yılları boyunca yine Kuzey Ren-Vestfalyada Gymnasium Georgianum Vreden’de okuyan Ergeç, 1995-1996 yılları arasında Büyük Britanya’da İngiltere’nin Oxford şehrinde, Emma Watson’ın da mezun olduğu Headington School Oxford’da yatılı olarak okudu. 1996-1998 arasında tekrar Gymnasium Georgianum Vreden’e devam etti ve 1994 yılında öğrenci değişimi programı kapsamında Fransa-Nord-Pas-de-Calais’nin Lille şehrine gitti. 1993-1998 arasında Euregio Symphonieorchester VHS Ahaus, Deutsches Musikschulorchester ve Streichergruppe gibi ünlü orkestralarda keman çaldı.

Drama, İngiliz Edebiyatı ve süzel sanatlar ağırlıklı dersler alırken tıp okumaya karar veren Ergeç Almanya’ya döndü ve 1998’de Westfälische Wilhelms Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne (Westfälische Wilhelms-Universität Münster) girdi. 6 yıllık okulunun ilk 3 yılının ardından Türkiye’ye geldi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Acil Dahiliye bölümünde ve Adana’da staj yaptı. Staj döneminin ardından eğitimine bir süre ara vermek istedi ve okuldan bir senelik izin aldı. “Evet, doktor olup dünyayı kurtarmam lazım ama oyuncu olmayı da çok istiyorum.” diyerek bir ay sonra “Böyle mi Olacaktı?” adlı diziyle oyunculuğa başladı. Dizide bir yıl boyunca eroinman bir kızı canlandıran Selma Ergeç, hemen ardından “Ayça” karakterini canlandırdığı “Yarım Elma” adlı dizide kırk üç bölüm oynadı.

2000 yılında Uğurkan Erez Ajans’ta mankenlik ve fotomodellik yapmaya başladı. Emre Altuğ’un “Gidecek Yerim mi Var?” şarkısının video klibinde oynadı. Ayrıca Beko’nun bir reklam filminde de rol almıştır. Tıp ardından 2002’de FernUniversität Hagen (üniversite)’da psikoloji ve felsefe eğitimi aldı.

2003’te ünlü tiyatro ve dizi oyuncusu Aliye Uzunatağan’dan oyunculuk dersleri almaya başlayan Ergeç, bir dönem boyunca da Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne misafir öğrenci olarak katıldı. Ayrıca İngiltere’de drama eğitimi aldı. 2004’te Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde “Soul Star Underground New York” ve 360 İstanbul çalışan kıyafetleri tasarımları konusunda stilist olarak çalıştı. Moda tasarımcılığı yıllarında Hakan Yıldırım gibi birçok hatırı sayılır kişi ile çalıştı.

Selma Ergeç, orijiinal dili İngilizce olan polisiye-gerilim filmi Sis ve Gece’de “Mine” karakterini canlandırdı. Bu filmde Uğur Polat’la başrolleri paylaşan Ergeç, bir sene önce ise Reha Erdem’in yönetmenliğini yaptığı Beş Vakit adlı drama filminde “Öğretmen” rolünde oynadı.

Best Model of Turkey (Türkiye’nin En İyi Mankeni) adlı yarışmada da derecesi olan tescilli bir profesyonel model Selma Ergeç; Binicilik, tekvando ve eskrim sporlarıyla yakından ilgilenmektedir. Ayrıca Almanca, İngilizce, Fransızca, Latince, Türkçe ve İtalyanca dillerini çok iyi bir şekilde ana dili gibi konuşabilmektedir. Selma Ergeç, 9 yaşından beri vejetaryendir.

Muhteşem Yüzyıl’ın Hatice Sultanı Selma Ergeç 16.Sadri Alışık Ödüllerinde Ses filmindeki rolü ile Yılın En iyi Kadın oyuncusu seçilmiş.

Selma Ergeç’in Rol Aldığı Projeler

1997 Böyle mi Olacaktı? Merve Oyuncu, Kanal: ATV, Dizi
Türkiye 2001-2004 Yarım Elma Ayça Oyuncu, Kanal: Kanal D, Dizi
Türkiye 2005 Şöhret Natalie Oyuncu, Kanal: ATV, Dizi
Türkiye 2005 Körfez Ateşi Pınar Oyuncu, Kanal: ATV, Dizi
Türkiye 2006 Beş Vakit Öğretmen Oyuncu, Sinema Filmi
ABD Türkiye 2006 The Net 2.0 Resepsiyonist Oyuncu, Sinema Filmi
Türkiye 2007 Sis ve Gece Mine Oyuncu (başrol), Sinema Filmi
Türkiye 2007 Hırçın Kız Gül Oyuncu, Kanal: Star TV, Dizi
Türkiye 2007-2009 Asi Defne Kozcuoğlu Oyuncu (71 bölüm), Kanal: Kanal D, Dizi
Türkiye 2010 Ses Derya Oyuncu (başrol), Sinema Filmi
Türkiye 2010 Kalp Ağrısı Azize Oyuncu (14 bölüm), Kanal: ATV, Dizi
Türkiye 2011-günümüz Muhteşem Yüzyıl Hatice Sultan Oyuncu (başrol), Kanal: Star TV, Dizi

Selma Ergeç Video – Oynadığı Bir Klipten

Selma Ergeç – Hatice Sultan Resimleri

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir